sposób na zakola
Uroda

Sposób na zakola – domowe sposoby na łysienie męskie

Łysienie męskie to niestety problem coraz bardziej popularny. Statystyki podają, że co trzeci mężczyzna pomiędzy 25. a 45. rokiem życie boryka się z problemem wypadających włosów. Łysienie to nie tylko defekt wizualny, mężczyźni z problemem wypadających włosów często zmagają się również z obniżoną samooceną. Dotyczy to w szczególności tych, którzy łysieją w młodym wieku. Utrata pewności siebie może odbijać się w późniejszych latach na drodze prywatnej oraz zawodowej. Nie poznano jeszcze dokładnych przyczyn wczesnej utraty włosów. Znaczący wpływ na męskie włosy mają takie czynniki jak: wiek mężczyzny, predyspozycje genetyczne oraz gospodarka hormonalna. Główne znaczenie w procesie wypadania włosów u męskiej populacji ma hormon zwany dihydrotestosteron (DHT). Hormon ten jest najważniejszym metabolitem testosteronu, oddziałuje przede wszystkim na komórki gruczołu krokowego. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie prostaty, popęd płciowy oraz podtrzymanie charakterystycznych cech płciowych, również wpływa znacząco na nastrój i siłę mięśniową. Jednak jakiekolwiek zachwianie równowagi przemiany DHT powoduje niekorzystne zmiany w organizmie. Patrząc na problem łysienia holistyczne, ma on różne podłoża.

Kluczowe punkty tego artykułu:

  • Łysienie męskie jest powszechne, co trzeci mężczyzna w wieku 25-45 lat ma problemy z wypadaniem włosów
  • Łysienie nie jest tylko problemem estetycznym, ale może też prowadzić do obniżenia samooceny
  • Możliwe przyczyny wypadania włosów to zła dieta, stres, niski poziom testosteronu, stosowanie sterydów, nieodpowiednia pielęgnacja włosów, anemia i nadużywanie używek
  • Istnieją różne rodzaje łysienia, takie jak plackowate, miejscowe i androgenowe
  • Istnieją sposoby na zahamowanie wypadania włosów, takie jak masaż skóry głowy, olejowanie, używanie odpowiednich szamponów i stosowanie leków na receptę.

Przyczyny wypadania włosów

  • zła dieta
  • przewlekły stres
  • niski poziom testosteronu
  • zażywanie sterydów
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów
  • anemia
  • nadmierne stosowanie używek (alkohol, tytoń, narkotyki)

Typy łysienia

  • plackowate
  • miejscowe
  • androgenowe

Zakola – domowe sposoby

Medycyna oferuje coraz więcej profesjonalnych zabiegów mających na celu powstrzymanie utraty włosów. Jednak metody te wiążą się zazwyczaj z bardzo dużymi kosztami, dlatego na początku warto spróbować sprawdzonych domowych sposobów na wypadnie włosów.

Masaż skóry głowy na wypadanie włosów

Jest to prosty i darmowy sposób na zahamowanie łysienia w pewnym stopniu dodatkowo stymulując porost nowych. Masaż skóry głowy przyczynia się do lepszego krążenia krwi w skórze głowy oraz poprawy dotlenienia cebulki. Dodatkowo masaż wzmacnia istniejące włosy.

Czym masować skórę głowy?

Masować skórę głowy można opuszkami palców, dedykowanym masażerem do skóry głowy bądź szczoteczką do czyszczenia zębów. Co do długości masażu, teorie są różne jednak najczęściej podaje się ok.5-10 minut dziennie. Najważniejsze w uzyskaniu pozytywnego efektu jest podtrzymanie systematyczności.

Kuracja jajeczna

Kuracja jajeczna polega na wcieraniu preparatu jajecznego w skórę głowy. Jajko jest bogatym źródłem witaminy A,E,D i K oraz witamin z grupy B. Posiada również cały szereg składników mineralnych takich jak: fosfor, potas, soda, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk oraz selen. Posiadają również w swoim żółtku cenny beta-karoten i luteinę. To wszystko przyczyni się do ogólnej poprawy stanu włosów.

Jak zrobić kurację jajeczną?

Należy do połowy szklanki jasnego piwa, dodać jedno ubite jajko. Dokładnie zmieszać ze sobą składniki i wetrzeć preparat w skórę głowy, lekko ją przy tym masując opuszkami palców. Następnie włosy zawijamy folią spożywczą i owijamy ręcznikiem. Odczekujemy 30 minut, po czym włosy starannie spłukujemy ciepłą wodą z dodatkiem soku z cytryny. Zaleca się wykonywanie takowej maseczki raz w tygodniu.

Mleko kokosowe na gęste włosy

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie mleka kokosowego. Mleko te od dawna stosowane jest w wielu miejscach do rewitalizacji włosów. Mleko można zastąpić również świeżo startymi wiórkami kokosowymi, zagotowanymi z małą ilością wody. Wiórki po odcedzeniu utworzą maseczkę, którą należy wmasować w skórę głowy i pozostawić na kilka godzin. Taki zabieg warto powtarzać nawet kilkukrotnie w ciągu tygodnia. Zapewni to lepsze odżywienie oraz stymulację wzrostu nowych włosów.

Kozieradka na wzmocnienie i wypadanie włosów

Kozieradka inaczej zwana koniczyną grecką. Jest jedną z najstarszych roślin, jakie znalazły zastosowanie w medycynie. W kozieradce znajdziemy alkaloidy, steroidalne saponiny, cholinę, witaminy A,B i C oraz wiele soli mineralnych i substancji śluzowych. Jej nasiona wykazują właściwości pobudzające syntezę białek, zwiększając stężenie hemoglobiny a także erytrocytów we krwi. Dzięki temu sprawdza się znakomicie jako środek zapobiegający wypadaniu włosów. Z jej nasion przygotowuje się tzw. wcierki.

Jak zrobić wcierkę na włosy?

Przygotuj 3 łyżki nasion kozieradki. Przygotowane nasiona zalewamy wodą (ok. 150 ml), gotujemy i odstawiamy na pół godziny. Uzyskany wywar następnie wcieramy w skórę głowy oraz owijamy włosy folią spożywczą, pozostawiając ją na trzy godziny. Następnie zdejmujemy folię i spłukujemy włosy dużą ilością wody. Zabieg należy wykonywać regularnie, najlepiej co 5 dni. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ilość wypadających włosów.

Siemię lniane na zniszczone i wypadające włosy

Prozdrowotne właściwości siemienia są powszechnie znane. Siemię lniane ma cudowny wpływ na cały organizm, jednak wiele osób nie wie, że skutecznie radzi sobie z wypadaniem włosów, a także pobudza ich wzrost. Siemię szybko poprawia wygląd naszych włosów dzięki dużej zawartości witamin, białka, błonnika i składników mineralnych. Składniki te sprawiają, że nasze włosy są nawilżone, gęstsze i błyszczące. Pijąc siemię, można pomóc sobie przy męskim wypadaniu włosów, dodatkowo wywar ten znacząco wspiera funkcjonowanie prostaty. Jest często polecany w profilaktyce gruczołu krokowego.

Siemię lniane na włosy – koktajl

Przygotowywanie koktajlu jest bardzo proste i szybkie. Należy dwie łyżki siemienia lnianego gotować w szklance wody przez kwadrans. Następnie przecedzić siemię lniane przez sitko i odstawić uzyskany płyn do wystygnięcia. Powstały koktajl należy wypić. Zabieg ten należy powtarzać regularnie najlepiej codziennie. Pierwsze efekty kuracji pojawiają się po ok. 2 miesięcznej kuracji. Najlepiej spożywać koktajl rano podczas śniadania.

Gorąco zachęcam do spróbowania powyższych porad na wypadanie włosów i zakola. Sposoby te nie wymagają dużych nakładów finansowych, a są wysoce skuteczne. Warto dodać, że niektóre z nich, jak na przykład koktajl z siemienia lnianego, działają nie tylko na włosy, lecz kompleksowo wzmacniają cały organizm.

 

 

5/5 - (6 głosów)

5 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*